Brooklyn County Committee Voter Guide 2024

Below is a list of Rep Your Block candidates for County Committee who have opponents in the Democratic Primary on June 25, 2024.

Rep Your Block is a grassroots campaign that helps Brooklyn Democrats participate in local politics by running for County Committee and becoming a voting member of the Democratic Party. To the best of our knowledge, candidates who run for County Committee through Rep Your Block share our commitment to advocating for reform and increasing engagement, inclusivity, transparency, and participation in the Brooklyn Democratic Party.

Assembly District 42

 
Election District 27
Ditmas Park/Flatbush – Rugby Road to 18th St, Ditmas Ave to Newkirk Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Gina S. Anderson
Robin L. Finkelstein

Election District 29
Ditmas Park/Flatbush – Ocean Ave to Flatbush Ave, Ditmas Ave to Newkirk Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Sven Britt
Avi H. Glickstein
Audrey G. Walen
Tracy R. Jordan

Assembly District 43

 
Election District 2
Crown Heights – Nostrand Ave to New York Ave, Bergen St to Prospect Pl – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Tiffany Forte

Election District 29
Crown Heights – Rogers Ave to Brooklyn Ave, Crown St to Montgomery St – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Quinn L. Formel
Jonna J. Heldrich
James Dunn
Rosie Riley

Election District 30
Crown Heights – Rogers Ave to Brooklyn Ave, Montgomery St to Empire Blvd – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Elizabeth R. Dewan
Heather R. Day
Linda Y. Watson-Lorde

Election District 31
Prospect Lefferts Gardens – Ocean Ave to Bedford Ave, Empire Blvd to Lincoln Rd – Map

Vote for Rep Your Block candidate:
Jason S. Hill

Election District 32
Prospect Lefferts Gardens – Bedford Ave to Rogers Ave, Empire Blvd to Maple St – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Andrew L. Garrison
Christopher Michael Grimshaw
Rafael A. Roa
Hannah M. Lane

Election District 38
Prospect Lefferts Gardens – Flatbush Ave to Bedford Ave, Maple St to Fenimore St – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
John H. Sagan
Gideon D. Lazarus
Brenda Edwards

Assembly District 48

 
Election District 38

Mapleton/Midwood – 20th Ave to Ocean Pkwy, Avenue I to Washington Cemetary – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Matthew A. Nisenoff
Carolina D. Nisenoff

Assembly District 50


Election District 6
Greenpoint – Franklin St to Manhattan Ave, India St to Greepoint Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Kaitlyn J. Creegan
Bryan C. Maygers
Elana R. Ehrenberg

Election District 13
Greenpoint – Leonard St to Monroe St, Greenpoint Ave to Norman Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Eric W. Giraldo-Gordon
Jonathan E. Jackson

Election District 20
Greenpoint – North Henry St to Sutton St, Nassau Ave to Meeker Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Victoria A. Rich
Shawn A. Tervenski
Enis O. Sefersah

Election District 27
Williamsburg – East River to Berry St, N 12th St to N 5th St – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Robyn L. Siegel
Oriana S. Leckert
Melinda A. Moore
Dominic W. Watson

Election District 61
Williamsburg – Manhattan Ave to Woodpoint Rd, Withers St to Metropolitan Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Michele G. Kaufman
William E. Vega
Karen A. Singleton

Assembly District 52

 
Election District 70
Park Slope – 5th Ave to 6th Ave, St Johns Pl to Lincoln Pl – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Ari D. Lewenstein
Dawn M. Kikel

Election District 80
Park Slope – 6th Ave to Plaza St W, St Johns Pl to Berkeley Pl – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Susan P. Cohen
Cheryl R. Cook
Samantha E. Cohen
Gerald W. Kaplan

Assembly District 54


Election District 22
Cypress Hills – Warwick St to Elwood St, Arlington Ave to Atlantic Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Sander E. Hicks

Election District 39
Bushwick – Schaefer St to Moffat St, Central Ave to Broadway – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Kurt Barnes
Michael F. Pate
Barbara L. Jackson
Kurt P. Barnes

Election District 54
Bushwick – Woodbine St to Cornelia St, Evergreen Ave to Broadway – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
G. C. Miller
Allison J. Feldman

Assembly District 55

 
Election District 20

Brownsville – Mother Gaston Blvd to Junius St, E New York Ave to Sutter Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Miriam B. Robertson
Zakkia Hallums

Assembly District 56


Election District 39
Bedford-Stuyvesant – Marcus Garvey Blvd to Lewis Ave, Monroe St to Hancock St – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Jason L. Walker
Patricia E. Connelly
Sharon Sumpter

Election District 42
Bedford-Stuyvesant – Patchen Ave to Ralph Ave, Putnam Ave to Halsey St – Map

Vote for Rep Your Block candidate:
Regina Edwards

Assembly District 57


Election District 11
Clinton Hill – Clinton Ave to Hall St, Myrtle Ave to Willoughby Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Andrew F. Sloat
James F. Tolbert
Rhonda Byam

Election District 20
Fort Greene – Cumberland St to Vanderbilt Ave, Dekalb Ave to Greene Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Alexander D. Robins
Daniel E. Golliher
Lillian L. Lampe
Kristine L. Franklin

Election District 22
Fort Greene/Clinton Hill – Adelphi St to Clinton Ave, Myrtle Ave to Dekalb Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Iben A. Falconer
Neil A. Donnelly
Jonathan M. Soffer

Election District 27
Fort Greene – S Oxford St to Vanderbilt Ave, Lafayette Ave to Fulton St –Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Grace Pyun
Janice E. Henderson
Stephanie T. Schwarz
Leanna L. Pearson

Election District 29
Clinton Hill – Vanderbilt Ave to St James Pl, Dekalb Ave to Green Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Jennifer P. Cohen
Raymond N. Jowdy

Election District 43
Clinton Hill – Vanderbilt Ave to Waverly Ave, Lafayette Ave to Gates Ave –Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Bianca M. Orlando-Mcginty
Joshua R. Kendall
Katherine L. Sutherland
Stephanie N. Hanson

Election District 47
Clinton Hill/Bedford-Stuyvesant – Classon Ave to Franklin Ave, Lafayette Ave to Gates Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Maggie E. Moore
Patrick W. Skelton
Elizabeth L. Zembower
Jose R. Hernandez

Election District 61
Crown Heights – Franklin Ave to Rogers Ave, Eastern Pkwy to President St – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Carole Mehlman
Nicholas N. Commins
Victor M. Sanchez-LLoveras Campolieto

Assembly District 58


Election District 2
East Flatbush – Troy Ave to E 46th St, Lenox Rd to Church Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Joan M. Alexander Bakiriddin
Lisa E. Highland

Election District 37
East Flatbush/Little Haiti – New York Ave to E 37th St, Clarendon Rd to Foster Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Robin N. Reid
Holly E. Spiegel
Brendan E. Spiegel

Assembly District 59


Election District 7
Canarsie – E 80th St to E 88th St, Avenue M to Avenue N – Map

Vote for Rep Your Block candidate:
Racquel A. Williams

Election District 38
Flatlands/Mill Basin – E 46th St to E 52nd St, Avenue N to Flatbush Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidate:
Janiela D. Roachford

Assembly District 60

 
Election District 4
East New York – Fountain Ave to 78th St, Stanley Ave to Flatlands Ave – Map

Vote for Rep Your Block candidates:
Tanisha Jones
Evelyn Pugh

Election District 14
Canarsie – Flatlands 5th St to Seaview Ave, E 108th St to E 105th St – Map

Vote for Rep Your Block candidate:
Felina Backer